تبلیغات
صحبت و مشاوره پیرامون مبحث طلاق - دختران مجرد و زمان ازدواج
صحبت و مشاوره پیرامون مبحث طلاق
خانواده ای مستحکم باانتخاب درست

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دختران مجرد و زمان ازدواج

بررسی اجمالی علل تجرد در دختران

 

همه جوامع برای تحقق مقاطع مهم زندگی مانند شروع شغل، زمان ازدواج، فرزند دارشدن، بازنشستگی و ...زمان بندی اجتماعی دارند که به این انتظارات درجه بندی شده سنیبرای رویدادهای خاص زندگی، ساعت اجتماعی اطلاق می شود. به موقع یا بی موقع بودن اینمساله بر عزت نفس افراد تاثیر بسزایی دارد زیرا افراد خواسته یا نا خواسته بهمقایسه اجتماعی از شرایط خود می پردازند و پیشرفت و موقعیت خود را با دیگران مقایسهو ارزیابی می کنند. یکی از این الگوهای زمان بندی شده اجتماعی، زمان ازدواج درجوانان به خصوص زمان ازدواج دختران است


یکی از الگوهای زمان بندی شده اجتماعی، زمان ازدواج در جوانان به خصوص زمانازدواج دختران است.

ازدواج یک امر جهانی است که در تمام جوامع و در طول تاریخ وجود داشته و بهیک مجموعه از نیازهای اساسی انسان پاسخ می دهد. بقای نسل و پرورش فرزندان، تحققآرزوی دیرین کودکی برای پدر و مادر بودن و دستیابی به عالی ترین سطح دوستی وصمیمیمت ، ارتباط گرم  و دوجانبه عاطفی- جنسی و تقسیم کار و همکاری و همراهی در طولزندگی در شمار اساسی ترین کارکردهای تشکیل زندگی مشترک است.

این پیمان در زندگی انسان به خصوص زنان از اهمیت خاصی برخوردار است، زیراموجودیت دو انسان را از جهات مختلف به هم پیوند می دهد. از نظر روانشناسی، تواناییدر ایجاد یک رابطه صمیمی که مستلزم مصالحه و گذشت است، به احساس هویت شخصی فردبستگی دارد هویتی که پایه های آن در دوران پیشین زندگی شکل گرفته است. افرادی که ازهویت برخوردارند آماده اند که هویت خود را با فرد دیگری سهیم شوند، این مساله نوعیاز خود گذشتگی متقابل بین کسانی که شریک زندگی یکدیگرند،ایجاد می کند.

وجود روابط آزاد و گسترده جوانان و بدبینی نسبت به انتخاب همسر، بالارفتن هزینههای زندگی همراه با بالارفتن توقعات افراد، سست شدن پیوندهای خانوادگی، تقلیلحمایتهای مادی و معنوی والدین از فرزندان، افزلیش پدیده چند همسری و تعدد زوجینو... از علل عمده ای است که دختران امروزی بااحتیاط زیادی برای ازدواج اقدام کرده ویا آن را دایما به تاخیر می اندازند. اما به راستی تنها این عوامل است که باعث بهتاخیر انداختن ازدواج در دختران ایرانی شده است؟چرا امروزه بر خلاف گذشته ازدواج درمیان دختران به تاخیر افتاده است؟ عده ای از این دختران تمایلی به ازدواج ندارند وحتی عده ای دیگر از تجرد خویش راضی و خشنود هستند.

این در حالی است که پژوهشهای مختلف نشان می دهد زنان متاهل در مجموع خوشبخت تر وراضی تر از مجردها هستند و احساس شادکامی بیشتری می کنند. همچنین زنان متاهل نسبتبه دختران مجرد از استرس کمتری رنج می برند زیرا ازدواج امنیت خاطر فراوانی برایزنان به همراه دارد و این مساله احتمالا به علت حمایت دو جانبه ای است که در ازدواجموفق، به چشم می خورد.

 

عوامل بازدارند ازدواج در دختران

1-  ایجاد ناهماهنگی تحصیلی بین دو جنس: با توجه به گسترش روزافزون تعداد دختران تحصیل کرده و از طرف دیگر تمایل پسران برای ورود سریع تر بهبازار کارو امتناع از ادامه تحصیلات دانشگاهی، موجب شده است که توازن و هماهنگیتحصیلی بین دختران و پسران جامعه ایرانی کاهش چشم گیری یابد و همین مساله باعث شدهکه بسیاری از از دختران حاضر به ازدواج با مردانی با تحصیلات پایین تر از خودشاننباشند. نتیجه چنین ناهماهنگی چیزی جز تجرد دختران نخواهد بود.

2- میل به ادامه تحصیل در دختران:با تغییرات چشم گیر فرهنگی واجتماعی که در سالهای اخیر در جامعه ما شکل گرفته، عده کثیری از دختران مانند گذشتهنمی خواهند نقش واحد و یک بعدی را در جامعه ایفا کنند، مثلا فقط نمی خواهند درخانواده نقش یک همسر و مادر را ایفا کنند بلکه تمایل زیادی به ادامه تحصیلات، کسبمدارج بالای علمی و به دنبال آن دستیابی به موقعیتهای اجتماعی و اقتصادی بالاهستند. همین مساله باعث شده که تمرکز بسیاری بر ادامه تحصیلات تا مدارج بالاترداشته و برای نیل به این خواسته فرصتهای ازدواج را نادیده گرفته و بیشتر به دنبالاستقلال فردی خویش باشند.

3- بدبینی نسبت به مردان: مسلما در زندگی زناشویی، فردی که بیشاز دیگری عشق و محبت را طلب می کند، زن است. زنان به طور عمده برای دستیابی به یکرابطه عمیق عاطفی برای ازدواج اقدام می کنند و این در حالی است که با ایجاد برخیتغییر و تحولات در جامعه کنونی ما بسیاری از دختران جامعه ما شاهد اتفاقات تلخ درزندگی اطرافیان و دوستان خویش مانند گرایش برخی از مردان به تعدد زوجین و یا اقدامبه عقد موقت، باعث شده که دسته ای از دختران این اقدامات را به اشتباه به همه مردانتعمیم داده و از ازدواج سر باز زنند و به این باور اشتباه می رسند که همه مردانقابل اعتماد نبوده و به زندگی زناشویی خود وفادار نمی مانند.

4- منطق افراطی: احساس و منطق دو وجهه مهم طبیعت انسانی است کهدر امور مختلف زندگی باید به هر دو این مقوله ها پرداخته شود و هیچ یک  از آنهانباید نادیده انگاشته شود و یا مورد توجه بیش از حد قرار گیرد. در برخی از دخترانمشاهده میشود که غلبه افراطی منطق بر احساس و حسابگری شدید، موجبات تجرد یا ازدواجدیر هنگام آنها را ایجاد کرده است.این دسته از دختران خواستگاران خود را بیش از حدمورد ارزیابی های موشکافانه قرار می دهند و دایما مراقبند که مساله ای از نظر آنهاجا نیفتاده و تصمیمی ناپخته و نسنجیده نگیرند.

البته در بیان علل تجرد دختران به عوامل بیشتری می توان پرداخت اما به نظر میرسدکه مولفه های یاد شده بیش از دیگر عوامل مهم بوده و دارای فراوانی و شیوع بیشتریاست.

بیشتر دخترانی که تجردشان انتخابی و خود خواسته بوده و از شرایط کنونی خود راضیهستند، رویکرد خاصی نسبت به زندگی دارند. این صفات گاهی اوقات شامل باریک بینی بیشاز حد، استقلال و اعتماد به خود، طرز تفکر خاص و گاه داشتن هوش و استعداد بسیاربالا است.

در ضمن باید به این نکته توجه داشت که دختران مجرد از گروههای آسیب دیده و یاگروههایی که واجد برخی خصوصیات ظاهری و روانی خاص هستند، محسوب نمی شوند بلکه تجردبیشتر این دختران به ویژه آنهایی که تجردشان انتخابی و خود خواسته بوده و از شرایطکنونی خود راضی هستند، ناشی از رویکرد خاصی است که به زندگی دارند و به همین علتآنها را از افراد دیگر متمایزو متفاوت می سازد. این صفات گاهی اوقات شامل باریکبینی بیش از حد، استقلال و اعتماد به خود، طرز تفکر خاص و گاه داشتن هوش و استعدادبسیار بالا است. پاره ای از مطالعات نشان داده است دخترانی که در دوره کودکی ونوجوانی، نسبت به همسالان خود از هوش و استعداد بالایی برخوردارند، در دوران جوانینتوانستند همسر مناسبی برای خود انتخاب کنند.

اگر چه این ویژگی ها در بین بیشتر دختران مجرد تا حدودی مشترک است، اما شدت اینویژگی ها در بین این دسته از دختران متفاوت است و بسیاری از دختران مجرد، این صفاترا فقط در دامنه محدودی از رفتارهای خود آشکار می سازند.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : امیر ایرانی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • چقدر با طلاق موافق هستید

نویسندگان

سیستم افزایش آمار میهن لینك